• سکولاریسم و دموکراسی اسلامی در ترکیه

حزب اسلام‌گرای عدالت و توسعه در سال 2002 در ترکیه به قدرت رسید. این حزب از آن زمان، با فاصله‌گرفتن از یک موضع سخت عقیدتی، به رهیافتی محافظه‌کارتر و گرایشی دموکرات‌تر گرائیده است. م. هاکان یاووز، اندیشمند برجستهٔ ترک با نقد و بررسی این دو سودایی حزب عدالت و توسعه، به چگونگی رویکرد حزبی سیاسی و پایبند به ایدئولوژی عمیقاً دینی، به تساهل و دموکراسی، و نیز پرسش بنیادین امکان تعدیل رفتار و عقیده گروه‌های تندرو اسلامی در فرایندی لاجرم تعاملی با یک نظام سیاسی قانون‌محور و رقابتی می‌پردازد.
چیرگی واقعیات سیاسی بر عقاید و اصول جزمی ــ و تحلیلی که نویسنده از خیزش و تکامل حزب عدالت و توسعه و پیروزی آن در انتخابات سال 2007 ارائه می‌دهد، کم‌وبیش در سایر کشورهای مسلمانِ مواجه با چالش‌های مشابه و قابل عبور است. کتاب، با پرداختن به مسائلی اساسی، ازجمله مشارکت سیاسی، اقتصاد، امنیت داخلی، مسئلهٔ کردها و تلاش ترکیه برای پیوستن به اتحادیهٔ اروپایی، پژوهشی استادانه از سیاست‌ورزی مدرن ترک اسلامی ارائه می‌دهد، که می‌تواند مورد استفاده طیف گسترده‌ای از خوانندگان ــ دانشجویان، کارشناسان و سیاستگذاران ــ قرار گیرد.
م. هاکان یاووز، استاد بخش علوم سیاسی و مرکز مطالعات خاورمیانه دانشگاه یوتا در آمریکا است. کتاب‌هایظهور ترکیهٔ نوین: دموکراسی و حزب عدالت و توسعه (2006) و هویت سیاسی اسلامی در ترکیه(2005) از جمله آثار او است.

مشخصات کتاب
نویسنده م. هاکان یاووز
مترجم احمد عزیزی
قطع کتاب
تعداد صفحات ۴۶۹

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب

سکولاریسم و دموکراسی اسلامی در ترکیه

  • تولیدکننده: نشرنی
  • مدل کتاب: کتاب
  • موجودی: در انبار
  • 98,000 ریال